Join our email list!

Scholastic Art Awards

About the 2017 Scholastic Art & Writing Awards:

The Scholastic Art & Writing Awards, the nation's longest-running (since 1923) and most prestigious recognition program for creative teens in grades 7-12, received a record-breaking 330,000 works of art and writing for adjudication from regional affiliates, including the Schack Art Center in Everett. Sixteen high school seniors received the program's highest national honor, the Gold Medal Portfolio, which includes a $10,000 scholarship. In total, more than $250,000 in scholarships annually are given to top Awards recipients and their educators. 

This program gives thousands of students throughout America the opportunity to broaden their creative horizons while earning local and national recognition. The objective is to foster the confidence of young artists and give them the opportunity to be recognized for their creative achievements by the world at large. The Alliance also partners with art institutes, colleges, and universities to earmark scholarships for college-bound Scholastic Awards recipients.

Regional Scholastic Sponsors:

The Boeing Company
BNSF Railway Foundation
City of Everett Cultural Arts Commission
Everett Public Schools

2017 National Scholastic Award Winners from Snohomish County:

Congratulations to the following eight Snohomish County students who received national recognition for their entries in the 2017 Scholastic Art & Writing Awards.

  • Mckenzie Beavin, American Visions Medal, Photography, "Passing Time", Meadowdale HS
  • Abigail Dahl, Gold Medal, Film & Animation, "The Proper Care of Sprouts", Home School
  • Nadia Domnina, Silver Medal, Photography, "Determined", Kamiak H
  • Carmen Hager, Gold Medal, Digital Art, "The Fairy Tyto", Cascade HS
  • Yea Rin Park, Silver Medal, Architecture & Industrial Design, "Table Sample", Kamiak HS
  • Amanda Parks, Silver Medal, Painting, "Fallen Chair", Stanwood HS
  • Abigail Spurling, Silver Medal, Photography, "Chained to Earth", Sky Valley Education Center
  • Abbi Stempak, Gold Medal, Photography, "Mother's Love", Snohomish HS

2017 Regional Scholastic Award Winners:

AMERICAN VISION NOMINEE/BEST IN SHOW RECIPIENTS - Follow link for online gallery

Edmonds-Woodway H.S.  Hannah Noh

Mariner H.S.  Kristina Golonko

Meadowdale H.S.  Mckenzie Beavin

Stanwood H.S.  Amanda Parks

 

GOLD KEY RECIPIENTS - Follow link for online gallery

Cascade H.S.  Megan Carnahan, Carmen Hager, Nhi Luu

Edmonds Woodway H.S.  Jessica Fagan, Hannah Noh

Everett H.S.  Noor Al Huda Al Ghezi, Kaylee McDonald

Explorer M.S.  Connie Chen

Glacier Peak H.S.  Madison Davis (2), Tara Reckling

Harbour Pointe M.S.  Angelia Jarman

Henry M Jackson H.S.  Kelly Boal, Sarah Kang, Nicole McCarter

Hidden River M.S.  Rachel Sheldon

Home School  Abigail Dahl (2)

Home School (Stillaguamish Valley Learning Center)  Willow Cook (2)

J Art Academy  Yohan Cho, Emily Kang, Eunice Kim, Danika Kwak, Erin Park, Sungeun Park, Jenny Ro

Kamiak H.S.  Nadia Domnina, Tania Kerpan, David Kim, OhnShim Kim, Maddie Ludgate, Antonio Mejia Wolf, Jacqueline Oswalt, Yea Rin Park (3), Elise Petersen, Angeline Phan

Lake Stevens H.S.  Florian Dassow, Julia Mott, Alana Smutz

Madrona Elementary School  Giselle Iseli

Mariner H.S.  Kristina Golonko (2), Miah Quesada, Drake Synder

Marysville Arts & Technology H.S.  Kurstin Dumont

Marysville Pilchuck H.S.  Aitana Bonneau-Messarina, Kristy Protzeller, Bryson Sundseth

Meadowdale H.S.  Mckenzie Beavin, Jonathan Walzer

Monroe H.S.  Maddy Axelson, Jenna Davis, Alissa Kraft, Julia Paulson

Olympic View M.S.  Corinne Brown, Jennifer Han, Eleanor Whalen

Port Susan M.S.  Marina Yinug

Sky Valley Education Center  Jerri Brower (2), Aidan Emmons, Annika Lee, Maia McGrath, Abigail Spurling

Snohomish H.S.  Hilary Andersen, Rachael Baughman (2), Kaitlyn Lindsey Gore, Nolan Harris, Haylee Hines, Haylie Irving, Abbi Stempak

Stanwood H.S.  Be'Lit Garrity (4), Amanda Parks (6), Veronica Velazquez (2), Nicole Wierman

Stanwood M.S.  Madelynn Shelly

The Art Workshop  Sarah Forrester, Erica Gan, Grace Hettinger

Valley View M.S.  Molly Gray

Voyager M.S.  Kaelana Brown, Justin Dobrescu, Aliyah Fedorov, Trevor Mcnamara, Darya Yemets


SILVER KEY RECIPIENTS  - Follow link for online gallery

Cascade H.S.  Ashley Sedgwick, Alexis Studeman, Noah Winters

Edmonds Woodway H.S.  Hollie Hutchison, Tina Masoum (2)

Explorer M.S.  Andrew Le

Glacier Peak H.S.  Conner Barrett, Hayden Bong, Breaonna Brask, Justice Johnson, Nate McGaw, Nate Spurling

Harbour Pointe M.S.  Jordan Schierbeek

Henry M Jackson H.S.  Nicole Anderson (2), Sara Haines, Sarah Kang (2)

Hidden River M.S.  Nathan Duong

J Art Academy  Yosup Cho, Eunice Kim, Edward Lee, Jonghun Lee, Erin Park (2), Hyunbee Shin, Kaitlin Song

Kamiak H.S.  Tania Kerpan (4), Angie Kim, David Kim, Julia Knapp, Jacqueline Oswalt, Yea Rin Park, Angeline Phan, Euna Sung (2), Lauren Towner

Lake Stevens H.S.  Phoebe Hanson, Alana Smutz, Dante Strothers, Jerome WyCough

Lynnwood H.S.  Natasha Dauenhauer, Chelan Lenay, Doma Sherpa

Mariner H.S.  Angelica Gomez, Victoria Philp (2), Miah Quesada

Marysville Arts & Technology H.S.  Danica Magolhado

Marysville Pilchuck H.S.  Emmorie Boas, Kristy Protzeller

Meadowdale H.S.  Maria Angere (2), Marcee Barnett, Xuan Zhou

Monroe H.S.  Veronica Daudelin, Tanna Desbiens, Liana Lobchinskiy

North M.S.  Sara MacPherson

Olympic View M.S.  Angeline Lajiness, Ainsley Macdonald, April Richards, Jasmine Tran

Port Susan M.S.  Marina Yinug

Sky Valley Education Center  Keri Anton, Jerri Brower, Emma Picard, Lauren Treit

Snohomish H.S.  Jillian Ballas, Rachael Baughman, Makenna Chapman, Addison Croushorn, Ashlynne Lucas (2), Sara Minogue, Laurel Peterson, Abbi Stempak

Stanwood H.S.  Be'Lit Garrity, Allison Minnick, Veronica Velazquez (2)

Stanwood M.S.  Andrew Hill

The Art Workshop  Sarah Forrester, Erica Gan, Grace Hettinger

Valley View M.S.  Chloe Cartier, Erika Dawson, Madison Kendrick

Voyager M.S.  Jordan Lyons, Christine Pham

 

HONORABLE MENTION RECIPIENTS - Follow link for online gallery

ACES H.S.  Calvin Taylor

Cascade H.S.  Grace Bingay, J Brown (2), Carmen Hager, Ivan Osorio, Marie Sanyang, Alexis Studeman

Cavelero Mid-High  Makayla Rodino

Edmonds Woodway H.S.  Hannah Noh

Everett H.S.  Rose Martin, Kaylee McDonald

Explorer M.S.  Madison Bansbach, Claudia Czech, Isabella Kazlauskas, Ayden Nelson, Makena Thatcher

Glacier Peak H.S.  Lauryn Ardry, Allison Curtis, Addison Germer, Justice Johnson, Abby Price, Tara Reckling (2), Cooper Walker

Harbour Pointe M.S.  Alyssa Corona, Grace McKee, Evan Tionquiao, Kailey Ziss

Henry M Jackson H.S.  Nicole Anderson (3), Gabriel Cox, Sara Haines, Andrew Hyun, Sarah Kang, Heidi Kim (3), Alyssa Leigh, Justine Teoh, Tanner Thompson

Hidden River M.S.  Nathan Duong, Alyssa Klagenberg, Rachel Sheldon, Madilynn Valencia

Home School (Stillaguamish Valley Learning Center)  Willow Cook (5)

J Art Academy  Alexis Kang, Jonghun Lee, Erin Park, Chris Shin

Kamiak H.S.  Seriana Cross, Ashley Kearney (2), Tania Kerpan (2), Angie Kim, Kristin Kim, Mary Kim (2), OhnShim Kim, Julia Knapp, Maddie Ludgate, Jacqueline Oswalt (2), Yea Rin Park (2), Elise Petersen, Angeline Phan (2), Sydnee Robinson, Christina Santiago, Iman Sohraby, Euna Sung, Lauren Towner

Lake Stevens H.S.  Meghan Lavelle, Bryanna Semeling, Dante Strothers

Lynnwood H.S.  Rohan Kalia, Taylor Langager, Hannah Lundquist, Fabian Ruvalcaba, Amir Seare

Mariner H.S.  Ana Balderas, Kristina Golonko, Daria Hasanbekava, Vanessa Lombos, Nika Prokopenko

Marysville Arts & Technology H.S.  Suzara Mira

Marysville Pilchuck H.S.  Emmorie Boas, Isabela Cruz, Griffin Hubbert, Kristy Protzeller (3)

Meadowdale H.S.  Maria Angere, Milena Povazhniuk (2), Jonathan Walzer

Monroe H.S.  Alex Beauregard, Jayden Diener, Cheyanne Foster, Mikaela Galdo, Tex Gerritzen, Tiffany Koontz, Liana Lobchinskiy

Mountlake Terrace H.S.  Beatrice Enache

Olympic View M.S.  Mary Aleksandruk, Corinne Brown, Jose De Jesus Del Rio, Munira Kurbanova (2), Katerina Maslyanchuk, Mikayla Pham, April Richards (2), Dulce Rivas, Xotchil Silva, Careana Willis

Port Susan M.S.  Marina Yinug (2)

Sky Valley Education Center  Aidan Emmons, Delores McDowell

Snohomish H.S.  Kierstina Andersen, Jillian Ballas, Kimberly Evans, Easton Glaser, Haylee Hines, William Lepoidevin, Ashlynne Lucas, Amber McCall, Sarah Mustafa

Stanwood H.S.  Gracie Brennan, Be'Lit Garrity (2), Luke Grant, Celia Hand, Marqus Holmes, Victoria Humphreys, Aidan Lee, Zoey Palmer, Amanda Parks, Tyrna Teigen, Veronica Velazquez (2), Nicole Wierman (2)

Stanwood M.S.  Bleu Davis, Madelynn Shelly

The Art Workshop  Sarah Forrester, Kenzie Morehead

Valley View M.S.  Gabriella Cahan

Voyager M.S.  Jordan Lyons, Jesus Martinez, Liyah Tesfay, Vivian Tran

Click here to view past National award winners. 2017 National winners will be announced on March 15, 2017.

Online Galleries

Other Years’ Contest Winners